The Paleo Diet Works!

Paleo eating plus smart exercise and lifestyle adjustments will help you lose fat and get healthy. It's Easy!

Co je to paleo strava?

Original text here


Paleo strava je nejzdravější způsob stravování, protože je to JEDINÝ výživový přístup, který pracuje s naší genetikou tak, abychom byli štíhlí, silní a plní energie! Výzkum v biologii, oftalmologii, dermatologii a mnoha dalších disciplínách ukazuje, že naše moderní strava, plná rafinovaného jídla, trans tuků a cukru, je původcem degenerativních onemocnění, jako je obezita, rakovina, cukrovka, srdeční choroby, Parkinson, Alzheimer, deprese a neplodnost. – Robb Wolf

Co jíst

Čemu se vyhnout

Ovoce

Mléčné výrobky

Zelenina

Obiloviny

Libové maso

Průmyslově zpracované jídlo a cukry

Mořské plody

Luštěniny

Ořechy a semena

Škroby

Zdravé tuky

Alkohol

Jak sestavit zdravou paleo stravu

Libové proteiny

Libové proteiny podporují svalovou sílu, zdravé kosti a optimální imunitní systém. Proteiny také navozují pocit sytosti mezi jídly.

Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina jsou bohaté na antioxidanty, vitamíny, minerály a fytonutrienty, které prokazatelně snižují pravděpodobnost vzniku řady degenerativních chorob včetně rakoviny, cukrovky a  neurologických onemocnění.

Zdravé tuky z ořechů, semen, avokáda, olivového oleje, rybího tuku a masa ze zvířat krmených na pastvinách

Vědecké výzkumy a epidemiologické studie ukazují, že strava bohatá na mononenasycené a omega-3 tuky dramaticky snižuje výskyt obezity, rakoviny, cukrovky, srdečních chorob a neurologických onemocnění.

Nasycený tuk je démonizován zdravotnickými autoritami i médii. Co je základem pro tento postoj k nasycenému tuku? Jsou současná doporučení VELMI nízkého příjmu nasyceného tuku oprávněná? Kolik nasyceného tuku (a jaké druhy) bychom měli jíst? Bez historické a vědecké perspektivy není možné tuto otázku zodpovědět. V této studii zkoumá prof. Cordain množství a typy nasyceného tuku v pravěké stravě: Konzumace nasyceného tuku v pravěké stravě: implikace pro současný příjem.

Jedna z největších odchylek od stravy našich předků je množství a druh tuku v novodobých, obilím krmených zvířatech vs. množství a druh tuku ve zvířatech krmených na pastvinách, zvěřině, drůbeži a rybách. Pozorujeme, že divoké maso, je prokazatelně libovější a má relativně nízký obsah nasyceného tuku a výraznou hladinu přínosných omega-3 tuků jako EPA a DHA. V této studii analyzuje prof. Cordain a jeho tým kompletní profil mastných kyselin u několika druhů divokých jelenů a losů. Podstatná je informace, že maso volně žijících/chovaných zvířat je zdravější než konvenční: Analýza mastných kyselin ve tkáni volně žijících přežvýkavců: Evoluční implikace pro redukci se stravou spojených chronických onemocnění.

Zdravotní účinky

Obrázek publikován se svolením The Food Lovers' Primal Palate - http://www.primal-palate.com

 

 

Picture:

Zdravotní účinky paleo životního stylu
Efektivnější cvičení
Stabilní hladina krevního cukru
Spalování uloženého tuku
Zredukování alergií
Vyrovnaná energie po celý den
Protizánětlivé účinky
Čistá pleť, lepší zuby
Zlepšení spánkového cyklu

Pro mnoho lidí je dostačující fakt, že paleo strava přináší ty nejlepší výsledky. Zlepšení krevních tuků, hubnutí a snížení bolesti z autoimunitních nemocí je dostatečným důkazem. Mnoho lidí ale nechce slepě následovat jakékoli doporučení spojené s výživou a cvičením. Někteří lidí chtějí vědět, PROČ něco mají dělat. Naštěstí paleo strava není jen ověřená časem, ale také vědeckými výzkumy.

Velmi jednoduchým posunem nejen odstraníme jídlo, které škodí našemu zdraví (obiloviny, luštěniny a mléčné výrobky), ale také zvýšíme příjem vitamínů, minerálů a antioxidantů. Zde najdete skvělou studii profesora Lorena Cordaina, která ukazuje, jak sestavit moderní paleo stravu: Výživová charakteristika současné stravy na základě paleolitických druhů jídla. Tato studie také nabízí odborný pohled na množství a poměr bílkovin, sacharidů a tuku v pravěké stravě.

Ale no tak! Život našich prapředků byl krátký a brutální! Takže nechte těch keců, jo?

Paleo koncept je pro většinu lidí nový a nové věci vyvolávají spoustu otázek. Máme rádi lidi, kteří si o tom nejen přečtou, ale „jdou do toho“. Zkušenost je zřejmě nejlepší učitel a často rozsekne případné nejasnosti kolem tohoto způsobu stravování. I tak tu ale zůstanou některé argumenty, které se objevují tak často, že k nim byla sepsána celá studie. Tady ji máte: Evoluční podpora zdraví. Zvážení častých protiargumentů.

Funguje to na cukrovku?

„Funguje paleo strava?“ je dobrá otázka. Máme k dispozici srovnání paleo a středomořské stravy u inzulinově rezistentních diabetiků typu II. Středomořská dieta ukázala jen malé (pokud vůbec nějaké) zlepšení. Stojí za zmínku, že středomořská strava je obecně doporučována naší vládou jako „vhodná k následování“, navzdory lepším alternativám. Abstrakt i celou studii najdete zde.

Kardiovaskulární onemocnění

Podle CDC jsou kardiovaskulární onemocnění číslem 1 v příčinách úmrtí v USA. Je zajímavé, že naši paleolitičtí předci a současně zkoumaní lovci-sběrači na původní stravě nevykazovali téměř žádný výskyt infarktů nebo záchvatů. Odkazy níže tento fakt prozkoumají hlouběji a pomohou vám tak pochopit pozitivní účinky paleo stravování na srdce.

Autoimunita

Autoimunita je proces, kdy nás napadá náš vlastní imunitní systém. Za normální situace nás imunitní systém chrání před bakteriemi, viry a parazitními infekcemi. Imunitní systém identifikuje vetřelce, napadne ho a v ideálním případě zlikviduje infekci. Případná analogie pro autoimunitu je případ, kdy tělo při transplantaci odmítne orgán. Pokud někdo potřebuje nové srdce, plíce, ledvinu nebo játra kvůli nemoci nebo zranění, transplantace může být možnost. Prvním krokem procesu je najít „shodu“ tkání. Všichni máme ve svých tkáních molekuly, podle kterých náš imunitní systém rozeznává své od cizího. Pokud darovaný orgán není dostatečně podobný, imunitní systém ho napadne a zničí. Při autoimunitě se podobný proces děje, pokud je vlastní tkáň rozpoznána jako něco cizího a imunitní systém tuto nesprávně identifikovanou tkáň napadne. Běžné formy autoimunity zahrnují roztroušenou sklerózu, revmatoidní artritidu, lupénku, vitiligo, abychom jmenovali jen zlomek těchto chorob. Prvky autoimunity pravděpodobně hrají roli v příčinách zdánlivě nesouvisejících nemocí jako schizofrenie, neplodnost nebo různé formy rakoviny.

Je zajímavé, že všechny tyto zdánlivě nesouvisející choroby sdílejí stejnou příčinu: poškození střevní sliznice, které umožňuje velkým, nestráveným částicím jídla proniknout do těla. Říká se tomu „střevní propustnost a autoimunitní reakce“. Tady je sedmidílná video série od prof. Lorena Cordaina popisující původ roztroušené sklerózy. Podívejte se také na tento TED talk od Dr. Terry Wahls, MD – popisuje, jak zvrátila roztroušenou sklerózu pomocí paleo stravy. Pokud trpíte autoimunitní nemocí, zvažte zkoušku autoimunitního vzorového jídelníčku paleo stravy. A nezapomeňte se podělit se svými zkušenostmi.

 

Translation by: SugarfreeLife
Twitter
www.paleolifestyle.cz.